![IMG_3223](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3223-678x381.jpg)
15 травня у ВСП “УТЕФК ДТЕУ” завітала майстриня, засновниця студії закарпатської традиційної вишивки “Косиця” Вікторія Співак, яка розповіла студентам І курсів про особливості вишитих чоловічих, жіночих та дитячих сорочок Закарпатського краю.
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3202-768x1024.jpg)
Майстриня презентувала вишиті строї усіх куточків нашого краю, акцентувала увагу на кольоровій гамі, особливостях техніки вишивки, крою, тканини.
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3234-1024x768.jpg)
Презентувала пані Вікторія сорочки-«заспульниці», які в минулому побутували у тереблеріцьких долинян. У долині річок Теребля та Ріка здавна популярними були жіночі сорочки з особливо пишно вишитими рукавами. Для бойківських вишиванок характерна “брижі” — вишита і зашита на грудях сорочка.
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3216-1024x768.jpg)
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3207-1024x768.jpg)
Найдавнішою вважається сорочка-довганя. Вона додільна з бічними пілками-вставками, довгими цільнокроєними рукавами.
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3212-1024x768.jpg)
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3205-1024x768.jpg)
Цікавим елементом була “душа” — маленька вишивка по центру сорочки, власне там, де за твердженнями мала б знаходитися душа людини! Вишивкою оздоблювали манжети, ошийник, рукави, тобто ті частини, де сорочка щільно прилягає до тіла. Бо сорочки мали не лише естетичний, а й обереговий характер, який захищає від сил зла.
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3278-768x1024.jpg)
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3199-1024x768.jpg)
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3203-1024x768.jpg)
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3183-1024x768.jpg)
Вишиванки Берегівського району, де мешкають переважно угорці — виконувалися у традиційно угорських орнаментах, де переважає рослинний орнамент.
Ознайомлення студентської молоді з особливостями закарпатських вишитих строїв, автентичним техніками, кольоровою гамою, художньою культурою — це повернення до витоку культурної спадщини, зв’язок минувшину та сучасності, дослідження свого коріння, дороговказ до історичних та етнографічних пошуків. Вишиванка — це духовне багатство, мудрість пращурів, зв’язок поколінь, традиції, які передаються із роду в рід. Це генетичний код і сакральний зміст, які вкладали наші предки у вишиті строї.
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3254-1024x768.jpg)
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3181-1024x768.jpg)
Дякуємо майстрині Вікторії Співак за подорож у минуле, за чудову розповідь та позитивний настрій!
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3277-768x1024.jpg)
![](https://utek.uz.ua/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3276-768x1024.jpg)
Leave a Reply