Історія ВСП “Ужгородський торговельно-економічний фаховий коледж Державного торговельно-економічного університету”
Історія заснування, становлення, розвитку закладу освіти пов’язана з буремними віхами XX – початку XXI століття в минулому Закарпаття, України, Європи.
Коледж є правонаступником заснованої в 1915 році торговельної школи, з 1922 року Державної руської торговельної академії. Після визволення Закарпаття від фашистських загарбників рішенням Народної Ради Закарпатської України було відновлено роботу навчального закладу в статусі Торговельної Академії (1944 р.), а після возз’єднання краю з Радянською Україною перейменовано в Ужгородський технікум радянської торгівлі (Постанова Народної Ради Закарпатської України від 08.09.1945 р. «Про організацію торговельних технікумів»). Заклад здійснював підготовку товарознавців продовольчих товарів та бухгалтерів.
З 1953 року розпочато підготовку товарознавців непродовольчих товарів, з 1963 р. – техніків-технологів громадського харчування, в 1960 році відкрито заочне відділення.
У 1991 році Ужгородський технікум радянської торгівлі перейменовано в Ужгородський комерційний технікум (Наказ Міністерства торгівлі УРСР № 91 від 19.09.1991 р.), який у 1993 році було підпорядковано Міністерству освіти України та надано статус вищого навчального закладу I рівня акредитації.
Розгорнута робота по відкриттю нових спеціальностей. В 1999 році технікум першим на Закарпатті започаткував підготовку «молодших спеціалістів» зі спеціальності «Організація обслуговування в готелях та туристичних комплексах». З 2008 року підготовка ведеться окремо за спеціальностями «Організація обслуговування в готелях» та «Організація туристичного обслуговування». З 2010 року, відповідно, «Готельне обслуговування», «Туристичне обслуговування».
В 2010 році відкрито спеціальність «Фінанси і кредит». В 2011 році почалася підготовка фахівців за спеціальністю «Оціночна діяльність».
В грудні 2012 – лютому 2013 року здійснено реорганізацію Ужгородського комерційного технікуму в Ужгородський торговельно-економічний коледж шляхом приєднання його до Київського національного торговельно-економічного університету як відокремленого структурного підрозділу, без права юридичної особи, з окремими правами фінансово-господарської самостійності, що діє на підставі затвердженого Положення (Наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 1366 від 03.12.2012 р. «Про заходи, пов’язані з утворенням відокремлених структурних підрозділів Київського національного торговельно-економічного університету». Наказ Київського національного торговельно-економічного університету № 3820 від 12.12.2012 р. «Про створення Ужгородського торговельно-економічного коледжу КНТЕУ»).
Від 1945 року директорами закладу освіти були знані педагоги Степан Іванович Петрус (1945-1961), Іван Михайлович Андришин (1961-1988). З 1988 року по 2013 рік директором технікуму був Петро Петрович Гаврилко, кандидат економічних наук (1999), доцент (2004), професор (2012), «Заслужений працівник народної освіти України», Почесний працівник туризму України. Член-кореспондент Академії економічних наук України зі спеціальності Міська і регіональна економіка, член Всесвітньої організації навчальних закладів готельно-ресторанного бізнесу „ЕUНОFА”, «викладач-методист», спеціаліст вищої категорії. В 2005 -2014 рр. Голова Ради директорів ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації Закарпатської області.
З липня 2013 року по жовтень 2018 року директором коледжу працювала Павлюк Лариса Іванівна, кандидат економічних наук, викладач вищої категорії, «викладач-методист».
З квітня 2019 року коледж очолив Волощук Сергій Михайлович, кандидат історичних наук, доцент, викладач вищої категорії, «викладач-методист», “Відмінник освіти України”.
У зв’язку з реформуванням освітньої галузі України (запровадження фахової передвищьої освіти у 2019 році) заклад змінив свою назву на Відокремленний структурний підрозділ “Ужгородський торговельно-економічний фаховий коледж КНТЕУ” (Наказ Міністерства освіти і науки України №684 від 25.05.2020 р.). Після реорганізації КНТЕУ в ДТЕУ заклад освіти перейменовано на Відокремленний структурний підрозділ “Ужгородський торговельно-економічний фаховий коледж ДТЕУ” (Наказ Міністерства освіти і науки України №43 від 21.01.2022 р.).
В структурі коледжу функціонує чотири відділення:
- підприємництва та торгівлі;
- харчових технологій;
- туризму та готельно-ресторанної справи;
- обліку та фінансів.
Навчально-матеріальна база коледжу включає два навчальні корпуси, гуртожиток, бібліотеку з читальною залою, студентське кафе. Для занять студентів коледж має 38 навчальних кабінетів та лабораторій, актову залу з мультимедійним обладнанням, спортивну залу з тренажерами та спортивний майданчик.
Контингент студентів ВСП “УТЕФК ДТЕУ” становить на 01.10.2024 р. 1075 осіб, з яких за денною формою навчання здобувають освіту 983 особи, за заочною – 92.
Особливості географічного розташування Закарпатської області, її рекреаційні ресурси, клімат, багатовікові історичні традиції, самобутня культура багатонаціонального краю, особливості структури економіки, що націлені на розширення зовнішньоекономічних зв’язків на різних рівнях (розвиток приватного бізнесу, створення спільних підприємств, постійне зростання кількості готельно-туристичних та готельно-ресторанних комплексів, стрімкий розвиток малого та середнього бізнесу, значне зростання кількості підприємств, створення нових робочих місць) зумовлюють потребу у висококваліфікованих фахівцях економіки, фінансів, підприємництва та торгівлі, сфери обслуговування (готельно-ресторанна справа, туризм, гастрономія), яких готує фаховий коледж.
З підприємств, установ, організацій у коледж надходять позитивні відгуки про рівень підготовки випускників. Високий рейтинг коледжу на ринку освітніх послуг та серед населення краю забезпечує те, що близько 70 % теперішніх студентів – це діти та внуки колишніх випускників. Високий професіоналізм та досвід педагогів, постійне удосконалення матеріально-технічної бази, належна організація навчально-виховного процесу, активна участь студентів у громадському житті міста та краю, міжнародні зв’язки фахового коледжу є конкурентними перевагами закладу освіти сьогодення.
Освітній процес в коледжі забезпечують 72 педагогічних працівника (в тому числі 10 за сумісництвом), серед яких 11 – кандидати наук (в тому числі 4 за сумісництвом), 6 – доценти (в тому числі 1 за сумісництвом), 2 – професори (в тому числі 1 за сумісництвом), 15 – «викладачі-методисти» (в тому числі 1 за сумісництвом), 4 – педагогічних працівника нагороджені відзнакою «Відмінник освіти України». У штаті працівників навчального закладу працюють практичний психолог та провідний юрисконсульт.
Педагогічний колектив коледжу працює над впровадженням у навчально-виховний процес сучасних освітніх технологій, що передбачає:
- використання інтерактивних технологій для фахової та загальноосвітньої підготовки студентів;
- використання сучасних інтернет-технологій;
- створення та використання електронних посібників (підручників);
- широке використання можливостей технологій дистанційного навчання;
- впровадження комп’ютерного тестування контролю знань та вмінь студентів;
- розробка навчально-методичних матеріалів для віртуального освітнього середовища;
- надання можливостей доступу до світових інформаційних ресурсів.
ВСП “УТЕФК ДТЕУ” в усі часи свого існування демонстрував значний потенціал розвитку, адаптації до соціально-економічних та суспільно-політичних змін, які тривають, що сукупно дає можливість із впевненістью дивитися у майбутнє.