З Днем Соборності, Україно!

День соборності України святосимволізує єдність українських земель і відіграє значну роль в історії нашої країни

Свято День соборності України щороку відзначається в одну й ту ж саму дату –22 січня. Саме цього дня у 1919 році було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки.

Офіційно в Україні День соборності відзначають з 1999 року. Однак у 2011 році воно було скасоване й натомість встановлено День соборності і свободи України. А вже у 2014 році президентським указом свято було відновлено як День соборності України.

Цього дня також прийнято згадувати іншу знакову подію, яка відбулась рівно роком раніше – 22 січня 1918 року. Йдеться про прийняття IV Універсалу Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність Української Народної Республіки.


Історія свята

22 січня 1919 року на Софійській площі у Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акту злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу.

“Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка”, – йшлося у зачитаному в центрі столиці універсалі. Після цього відбувся молебень та урочистий парад українських військ. А наступного дня Акт злуки майже одностайно був ратифікований Трудовим конгресом України.

Перше святкування Соборності відбулося 22 січня 1939 року в Хусті. Тоді це місто було столицею Карпатської України – чехословацької автономії. Цього дня під синьо-жовтими прапорами відбулася тридцятитисячна маніфестація населення, яке з’їхалося до столиці Карпатської України з усіх куточків краю на згадкупро події 20-річної давнини.


Значення та традиції святкування Дня соборності

День соборності України – свято, яке символізує єдність українських земель. Це одне із найважливіших свят нашої країни, адже цього дня відзначається і День соборності, і перше проголошення незалежності України.

Головною традицією у День соборності є утворення “живого ланцюга” єднання. Вперше така масова акція відбулася 22 січня 1990 року – у 71-ту річницю Акту злуки.Тоді понад мільйон людей, узявшись за руки, утворили безперервний ланцюг від Києва до Львова.

Акція стала яскравим проявом єдності, прагнення українського народу до свободи.Відтоді в Україні “живі ланцюги” створювалися неодноразово, символізуючи єдність українського народу.

З 2000-х років у Києві щорічно влаштовують “живий ланцюг” уздовж мосту Патона, котрий пролягає між правим та лівим берегами столиці.

Такі ж акції проходять і в різних містах України, а всі охочі долучаються до дійства, беручи із собою державні синьо-жовті прапори та стаючи частинкою ланцюга.

Саме з цієї нагоди для студентів та викладачів, яким не байдужа історія рідної держави, співробітники бібліотеки підготували цікаву добірку історичної літератури.

На виставці експонуються такі видання:

 • * І.Дещинський « Історія України та її державності»;
 • * С.Кульчицький «Історія України»;
 • * О.Реєнт «Історія України»;
 • * О. Бойко «Історія України»;
 • * Я.Грицак «Нарис Історії України»;
 • * М. Грушевський «Ілюстрована історія України»;
 • * О. Бойко «Нариси з новітньої історії України», «Невідома Україна»;
 • * М. Грушевський «Нариси історії українського народу»;
 • * Ю.Зайцев«Історія України»;
 • * В.Світлична «Історія України»;
 • * В. Панченко «Україна: її не можна не любити»;
 • * В.Скляренко « Україна: Повна енциклопедія».

Крім цієї літератури фонд бібліотеки містить велику кількість книг по історії України. Тож ми запрошуємо всіх бажаючих відвідати нашу бібліотеку і зокрема нашу виставку!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*